Meet your 2020-2021 Council!

Liam Bryant
Liam Bryant
President

Carlsbad, CA - Fourth Year in Art History and Latin

Ruth Masuka
Ruth Masuka
Vice President

Cincinnati, OH - Third Year in Peace, Conflict & Justice Studies, Diaspora, Translational Studies

Daniella Colangelo
Daniella Colangelo
Finance

Scarborough, ON - Third Year in Sociology and Criminology

Hiba Taha
Hiba Taha
Spirit & Communications (SCC)

Hamilton, ON - Fifth Year in Neuroscience, Physiology, and Immunology

Youssef Metwally
Youssef Metwally
Equity & Outreach

--- - Second Year in Equity Studies and American Studies

Isahaq Ibrahim
Isahaq Ibrahim
University College Off-Campus (UCOC)

Toronto, ON - Third Year in Cell Systems Biology and Health & Disease

Sophia Fan
Sophia Fan
Sustainability

Nanaimo, BC - Fourth Year in Ecology and Evolutionary Biology

Hannah Fleisch
Hannah Fleisch
Literary and Creative Arts (LCA)

Johannesburg, South Africa - Literary and Creative Arts

Hannah Roberts
Hannah Roberts
Athletics

Mississauga, ON - Third Year in Political Science and Sociology

Vaish Vijayan
Vaish Vijayan
University Academics & Affairs

Mumbai, India - Fourth Year in Criminology, Sociology, and Political Science

Aanya Bahl
Aanya Bahl
Mental Wellness

There's too many! (Moved around a lot growing up) - Third Year in Ecology & Evolutionary Biology, Physiology, and Spanish

Teagan Smith
Teagan Smith
Formals

Guelph, ON - Third Year in Biodiversity & Conservation Biology, Animal Physiology, and Physical & Environmental Geography

Andrea Estrabrillo
Andrea Estrabrillo
Social

Hamilton, ON - Fourth Year in Cell & Molecular Biology, Human Biology, and Health & Disease

Basmah Ramadan
Basmah Ramadan
UC Director

Damascus, Syria - Third Year in International Relations, Equity, and Political Science

Jeannie Yoo
Jeannie Yoo
UC Director

Seoul, South Korea - Second Year in Computer Science and Cognitive Science

Pranay Prem
Pranay Prem
UC Director

Kuala Lumpur, Malaysia - Second Year in International Relations, Political Science, and History

Juliana Melino
Juliana Melino
Mid-Year Representative

Scarborough, ON - Second Year in English, Equity, and Education & Society

Joshua Bienstock
Joshua Bienstock
Mid-Year Representative

North York, ON - Third Year in Political Science, Urban Studies, and Philosophy

Eric Yin
Eric Yin
Mid-Year Representative

Sherwood Park, AB - Second Year in Neuroscience and Statistics

Liah Yared
Liah Yared
Mid-Year Representative

Scarborough, ON - Third Year in Linquistics and Equity Studies

Basma Mohamed-Saeed
Basma Mohamed-Saeed
Mid-Year Representative

Etobicoke, ON - Third Year in Criminology, Sociology, and Equity

Honesty Senese
Honesty Senese
Mid-Year Representative

Niagara Falls, ON - Second Year in Neuroscience and Psychology

Soliyana Yared
Soliyana Yared
Upper-Year Representative

Scarborough, ON - Fourth Year in Criminology, Peace, Conflict & Justice Studies, and Spanish

Tintin Fuliang
Tintin Fuliang
Upper-Year Representative

North York, ON - Fourth Year in Biomedical Toxicology, and Health & Disease

Aniket Kali
Aniket Kali
Upper-Year Representative

Grande Prairie, AB - Fourth Year in Computer Science

Rebecca Lee
Rebecca Lee
President Deputy

Burnaby, BC - Second Year in Neuroscience and Computer Science

Liah Yared
Liah Yared
Internal Vice-President Deputy

Scarborough, ON - Third Year in Linguistics, Equity, and Disability Studies

Basma Saeed
Basma Saeed
Clubs Vice-President Deputy

Etobicoke, ON - Third Year in Sociology and Criminology

Kyle Gluntz
Kyle Gluntz
Finance Deputy

Hudson, OH - Second Year in English, Literature & Critical Theory, and French

Mahaksh Malhotra
Mahaksh Malhotra
Finance Deputy

Varanasi, India - Fourth Year in Economics and Statistics

Chloe Tse
Chloe Tse
Equity Deputy

- Second Year in Neuroscience & Health Studies

Suleekha Hirsi
Suleekha Hirsi
Outreach Deputy

- Second Year in Equity Studies & Sociology

Solomon Azimi
Solomon Azimi
UCOC Deputy

Brampton, ON - Third year in Rotman Commerce

David Runesha
David Runesha
UCOC Deputy

Chicago, IL - Third year in Economics and Statistics

Aniket Kali
Aniket Kali
Sustainability Deputy

Grande Prairie, AB - Fourth Year in Computer Science

Willow Cabral
Willow Cabral
Sustainability Deputy

Parksville, BC - Third year in Human Geography, Urban Studies, and GIS

Aiyana Harvey
Aiyana Harvey
Literary and Creative Arts Deputy

Calgary, AB - Third year in French, Literature, and Drama

Kieley Mackey
Kieley Mackey
Athletics Deputy

Barrie, ON - Third year in Health Policy and Bioethics

Izzy Toth
Izzy Toth
Athletics Deputy

Kennebunk, ME - Third year in Criminology and Industrial Relations

Shawn Feng
Shawn Feng
Athletics Deputy

Hsinchu, Taiwan - Fourth year in IRHR and EEB

Aalina Bilal
Aalina Bilal
UAA Deputy

Lahore, Pakistan - Third Year in Pyschology, Statistics, and Philosophy

Hannah Allen
Hannah Allen
SCC Deputy

Bowmanville, ON - Fourth Year in History and Philosophy

Ananmay Sharan
Ananmay Sharan
SCC Deputy

New Delhi, India - Second Year in Human Geography and Computer Science

Kareem Elhigzi
Kareem Elhigzi
SCC Deputy

Mississauga, ON - Fifth Year in Neuroscience, Physiology, and Immunology

Natalia Landaverde
Natalia Landaverde
Mental Wellness Deputy

Vaughan, ON - Third Year in Criminology and English

Thérèse Perucho
Thérèse Perucho
Mental Wellness Deputy

Brampton, ON - Second Year in Political Science, Human Geography, and Practical French

Arina Mnatsakanyan
Arina Mnatsakanyan
Formals Deputy

Toronto, ON - Third Year in Psychology, Physiology, and International Relations

Ella Levin
Ella Levin
Social Deputy

Toronto, ON - Second Year in Political Science, Cognitive Science, and Near & Middle Eastern Civilizations

Scarlett Mackay
Scarlett Mackay
Social Deputy

London, England - Third Year in Geography, Sociology, and French